Římské Koloseum, Itálie

Arménie Na Kole - Malý Kavkaz *

Destinace: Arménie
Zařazení zájezdu: Klasický poznávací
Strava:
Cena za osobu od:
Arménie Na Kole - Malý Kavkaz * Arménie Na Kole - Malý Kavkaz * Arménie Na Kole - Malý Kavkaz * Arménie Na Kole - Malý Kavkaz *

Popis zájezdu

Arménie, to je především hrdý křesťanský národ Arménů s pohnutou historií a odtržen od své posvátné hory Ararat. Je to země, která už na počátku 4. století jako první na světě přijala křesťanství za oficiální státní náboženství a v téměř nezměněné podobě jej praktikuje dodnes. Země trvale bojující o identitu, svobodu, území, a někdy i o přežití. Srdce Malého Kavkazu tvoří vysoko položené obrovské jezero Sevan obklopené vrcholy dosahujícími výšky přes 3500 m. Navštívíme zde nejen některé z nejvýznamnějších památek země, ale na kolech projedeme úžasné přírodní oblasti po odlehlých a málo používaných cestách mimo obvyklé turistické trasy. Zájezd graduje v Náhorním Karabachu, v překrásném hornatém kulturně pestrém území s hlubokými lesy, divokými řekami a strmými skalami, ve kterých se skrývají tisíc let staré kláštery. Poznámka : Tento zájezd je pořádán ve spolupráci s CK Adventura.

Program zájezdu

1. den: letecky Praha - TBILISI (Gruzie), přílet druhý den brzy ráno.

2. den: ranní procházka po Tbilisi a následně přejezd na sever Arménie: cestou zastávky u klášterů HAGHPAT a SANAHIN, gruzínský kostel AKHTALA s freskami, večer sestavení kol, nocleh v Dilijanu.

3. den: začátek cyklistiky - průjezd přírodní rezervací DILIJAN, kláštery HAGHARTSIN a GOSHAVANK, nocleh v horské osadě Martuni (59 km, převýšení 1 200 m).

4. den: stoupání k jezeru SEVAN (1900 m), kolem jezera stejnojmennou přírodní rezervací do města VARDENIS východní, téměř neobydlenou trasou, zastávka na koupání na přírodních plážích (92 km, převýšení 1 150 m).

5. den: odpočinkově po břehu jezera SEVAN, odbočka k sympaticky omšelému klášteru MAKENYATS VANK, kostel VANEVANK (56 km, převýšení 670 m).

6. den: pod nejvyššími vrcholy země se z jezerní pánve přehoupneme přes sedlo SELIM (2 410 m) a prohlédneme si stejnojmenný karavanseráj z roku 1332, nocleh ve městě Yeghegnadzor s ochutnávkou místních vín (59 km, převýšení 800 m).

7. den: odlehlá oblast s kamennými památkami minulosti, starý židovský hřbitov s náhrobky ze 13. století, horská osada HERMON, přejezd bezejmenného sedla s fantastickým výhledem na obě strany hřebene (2 230 m), nocleh v horské osadě HERBER (51 km, převýšení 1 730 m).

8. den: do jihovýchodního cípu země přes hory, lesy, jezera a kláštery: sedlo VOROTAN (2 344 m), arménský "Stonehenge" ZORATS KARER, nocleh v SISIANU (80 km, převýšení 1 700 m, možnost vyvezení do sedla autem).

9. den: krátká zastávka u vítězného oblouku ze 7. století, fakultativně impozantní biskupské sídlo klášter TATEV ležící na Hedvábné stezce, na který vede nejdelší lanovka na světě přes údolí VOROTAN. Sjezd starou vyhlídkovou silnicí do GORIS (57 km, převýšení 1 100 m).

10. den: volný den v GORIS, položeném v malebném údolí obklopeném ze tří stran horami, pěší výlet po troglodytních obydlích staré části města, případně cyklistický výlet do staré pohraniční oblasti KHNDZORESK, proslulé osídlením vytesaným do skal (30 km).

11. den: přejezd do NÁHORNÍHO KARABACHU a město SHUSHI: bizarní kombinace jednoho z nejstarších duchovních center Kavkazu, zašlé slávy rekreačního střediska ze sovětských dob a zbytků dvou mešit po vystěhované azerské komunitě; hlavní město STĚPANAKERT - příjemné moderní město, večer ve víru dění (60 km, převýšení 1 000 m, do sedla se vyvezeme autem).

12. den: z bohatého města na chudý venkov příjemně zvlněnou krajinou, mistrovské architektonické dílo: opevněný klášter GANDZASAR ze 13. stol. na vrcholu hory s monumentálním výhledem (50 km, převýšení 1 400 m).

13. den: vrcholné přírodní i cyklistické zážitky, silnice vedoucí kaňony i vytesané ve skalách, hřmící vodopády, zalesněné hory, vysokohorské pastviny, impozantní klášter DADIVANK zmíněný již v 9. stol, hraniční pevnosti a sedlo ZOD (2 350 m); návrat do Arménie a uzavření okruhu ve VARDENIS (135 km, převýšení 3 000 m za 2 dny).

15. den: transfer Vardenis - Tbilisi a odpolední prohlídka hlavního města Gruzie, procházka křivolakými uličkami starého města, bulvár Rustaveli, Náměstí svobody a prohlídka pevnosti NARIKALA, vyhlídka od sochy Matky Gruzie, závěrečná večeře a brzký ranní odlet domů.

Termíny zájezdu

Tento zájezd momentálně nemá žádné volné termíny.

Kontaktní informace

Kontaktní informace

Call centrum

222 745 418

Prodejna

474 721 045