Nepál, Sikkim A Bhútán ***

Destinace: Bhútán, Indie, Nepál

Typ zájezdu: Klasický poznávací

Informace o zájezdu Nepál, Sikkim A Bhútán ***

Popis zájezdu

TŘI KRÁLOVSTVÍ V PODHŮŘÍ HIMÁLAJE » Néwarské chrámy a paláce v Káthmándském údolí » Britské kluby a plantáže čaje v příjemném Dárdžilingu » Starý klášter Pemajangce a všudypřítomná Kančendženga » Muži v sukních a „Tygří hnízdo“ ukryté ve skalách Cestu začneme v Nepálu, nové demokracii s dlouhou a bouřlivou minulostí, jež zde zanechala stopy v podobě zdobných paláců, vyřezávaných chrámů a pestrých zvyků. V Indii se svezeme vláčkem zapsaným na Seznamu světového dědictví UNESCO, jehož úzkorozchodné koleje vedou do horského střediska Dárdžiling, někdejšího letního sídla Britů. Právě zde prožil větší část svého života legendární šerpa Tenzing Norgay a právě ze zdejších plantáží putují do světa tisíce tun proslulého čaje Pekoe. V závěru putování navštívíme Bhútán – poslední buddhistické království a jednu z mála zemí světa, jež si uchovává díky své politice a nelehké dostupnosti neopakovatelnou kulturu. Ukáže nám své tajemné kláštery a starověké pevnosti, uchvátí svými lesy pokrytými údolími ve stínu Himálaje. V CENĚ ZAHRNUTO: letenka Praha–Káthmándú / Paro–Praha (vč. všech poplatků), historický vláček, pronajaté mikrobusy, rikši, 13x hotel *** se snídaní, plná penze v Bhútánu, vstupné do památkových objektů dle programu, ČESKÝ ODBORNÝ PRŮVODCE CHINA TOURS, v Bhútánu navíc místní, anglicky mluvící. V ceně nezahrnuto (platí se na místě): nepálské vízum – 25 USD. VELIKOST SKUPINY:: 6–16. POZNÁMKA: Zájezd lze prodloužit pobytem u moře v Thajsku. Více informací v kanceláři. Nástupní místa: Praha-Ruzyně.Stravování-vstupy:snídaně/plná penze, vstupy v ceně

Program zájezdu

1. den: Praha – Káthmándú: přílet a první seznámení s hlavním městem Nepálu a jeho starým centrem – káthmándské náměstí Darbar s palácem živé bohyně Kumárí a nespočtem chrámů.

3. den: Káthmándú – Nagarkót: celodenní okruh Káthmándským údolím – hinduistické centrum Pašupatináth s posvátným Šivovým chrámem; buddhistická stúpa Svajambhunáth obklopená houfy opic; nocleh v Nagarkótu s výhledem na Himálaj.

4. den: Bhaktapur – Káthmándú – Siliguri: přes nádherné bývalé hlavní město Bhaktapur , proslulé svými náměstími a vyřezávanými okny, zpět do Káthmándú; odlet do Bhadrapuru a dále přes hranici s Indií do Siliguri.

5. den: Siliguri – Dárdžiling: výjezd parním úzkorozchodným vláčkem z koloniálních dob do půvabného hájemství čaje a někdejšího letního britského sídla Dárdžilingu.

6. den: Dárdžiling: brzy ráno vyjížďka za svítáním na Tiger Hill, odkud se nabízejí výhledy na osmitisícovku Kančendžengu; toulky městem – Himálajské horolezecké muzeum a hrob Tenzinga Norgaye; gompy tibetských usedlíků i plantáže proslulých odrůd čaje Pekoe.

7. den: Dárdžiling – Pelling: odjezd do Sikkimu – vesnička Pelling usazená na horském hřbetu; jeden z nejstarších sikkimských buddhistických klášterů Pemajangce a dechberoucí výhledy na osmitisícovou Kančendžengu.

8. den: Pelling – Gangtók: přejezd malebnými údolími s úchvatnými výhledy do Gangtóku – hlavní město Sikkimu; cestou gompa Rumtek z 16. stol.

9. den: Gangtók – Kalimpong: Ústav tibetologie s bohatými sbírkami umění a orchidejová zahrada; odpoledne přejezd do Kalimpongu.

10. den: Kalimpong – Džajgáon: celodenní přesun na hranice s Bhútánem.

11. den: Phuentšoling – Thimpu: stoupání krajem lesů, hor a údolí po první bhútánské silnici přes gompu Kharbandi – cestou odvážný projekt elektrárny, jež zásobuje vodou celý Bhútán; ruiny pevnosti Čhukha a dzongu Dobdži a příjezd do hlavního města.

12. den: Thimpu: prohlídka města – památný čorten, archiv Národní knihovny s kolekcí starověkých buddhistických textů a rukopisů, nejrozlehlejší bhútánská pevnost Tašičhodzong; Institut tradiční medicíny, návštěva manufaktury na výrobu látek.

13. den: Paro: brzy ráno přejezd údolím Paro k čortenu Satsam, výstup k nejznámějšímu klášteru Taktsang Pelphug – „Tygří hnízdo“, sestup do údolí.

14. den: Paro: pevnosti Rinpung, tzv. “kupa drahokamů” a Drukgjel dzong (obě ze 17. stol.); Ta dzong – Národní muzeum (dříve strážní věž), Kjiču Lhakhang – jedna ze 108 posvátných himálajských svatyní ze 7. stol.

15. den: Odlet z Bhútánu, přílet do ČR 16. den.