Bhútán je královstvím nacházejícím se v jižní Asii, na východním konci himalájských hor. Často se mu přezdívá země hřmícího draka či poslední Šangri-la. Je to jedna z mála zemí na světě, která si uchovala díky své politice a nepříliš dobré dostupnosti jedinečnou kulturu. Po celá staletí byl v úplném odloučení od okolního světa, skryt v údolích nejvyššího horského masivu světa v Himalájích, mezi Čínou a Indií. Poprvé se sem turisté mohli vydat v 80. letech 20. století a od té doby se Bhútán stal jednou z nevyhledávanějších turistických destinací na poznávací zájezdy.
K jedinečnosti Bhútánu nevedou pouze historické památky a nádherná příroda, ale také obtížnost dosažení tohoto místa. Po dobu, kdy sem nebyla možnost přístupu, se zde vyvinula unikátní kultura, která je jedinečná nejen svou architekturou, ale i místními tradicemi. Král země velmi dbá na to, aby se zde zachovala tradiční kultura tibetského buddhismu. Turisté mohou pozorovat pokrok, který jde ruku v ruce s tradicemi, navštívit nedobytné pevnosti, úchvatné buddhistické chrámy a může nahlédnout do života místních lidí. Tato země je též proslavená svými slavnostmi a festivaly tzv.
Ještě v dnešní dobu jsou v horských oblastech chrámy a kláštery, které plní svou původní funci, ale ani vízum vám bohužel nezajistí vstup do všech těchto oblastí. Tato země je opravdovým rájem pěší turistiky. Nalezneme zde nedotčenou přírodu se skalnatými horami, kouzelnými údolíčky, tiše se linoucími řekami, průzračně modrými jezery a hlubokými lesy. Určitě byste měli vyrazit na výlet k hoře Čomolhari. Vede k ní stará kupecká stezka, která pojí Bhútán s Tibetem a dostanete se po ní až do samého srdce majestátních Himalájí. Nejlepší doba pro návštěvu této krásné země je říjen až listopad a nebo březen až květen.
Hlavním městem je Thimphu jehož dominantou je klášter a pevnost Tachichho Dzong ze 17. století. Dnes v něm sídlí vláda, královská kancelář, Národní audienční hala a Trůnní sál. Dále zde můžete obdivovat památník Chorten, stupu Jigme Dorji Wangchucka, nádherné obrovské hodiny na hlavním náměstí a muzeum tradičního způsobu života Bhútánců. Také byste neměli zapomenout navštívit místní trhy, kde se dá koupit mnoho krásných věcí. Asi 3 km odtud se nachází buddhistický klášter Dechen Phodrang, který dnes slouží jako škola buddhismu. K vidění je zde nádherná malba Bhutanese z 12. století, socha boha Hamgyala a socha Sakyamuni Buddhy. A pouhých 8 km od města se na vysokém hřebeni tyčí Simtokha Dzong ze 17. století. Je branou do údolí Thimphu.
Nádhernou přírodou a krásnými historickými budovami láká návštěvníky město Paro. K vidění je zde Národní muzeum, galerie známek a Rinpung Dzong ze 17. století. Asi 10 km od města se na útesu nachází buddhistický klášter Paro Taktsang Tygří hnízdo. K vidění je zde například meditační jeskyně Taktsang Sende Samdup. Po pouhých 15 km od města Paro narazíme na pozůstatky pevnosti Drukgyel Dzong, které určitě stojí za vaši návštěvu.
Duchovním srdcem země je údolí Bumthang . Nachází se zde mnoho starověkých chrámů a je rodištěm mnoha světců. Nalézt zde můžeme chrámy Jambay Lhakhang, Kurjey Lhakhang, Tamshing Lhakhang z počátku 16. století, Jakar Dzong a několik dalších. Ve středu země nalezneme tak nádherný buddhistický chrámový komplex Trongsa s chrámem Trongsa Dzond a rozhlednou Ta Dzong. Raritou Bhútánu je nejstarší klášter jeptišek Kila Nunnery z 9. století nedaleko Para, opevněný klášter Mongar nedaleko města Ura, buddhistický klášter Gangteng Gonpa nedaleko města Ritang, hrad Wangdue Phrodrang ve stejnojmenném údolí, palác Ugyencholing v údolí Tang, chrám Kyichu Lhakhang v Lamgong Gewogu a krásný národní park Royal Manas na hranicích s Indií.