Informace o zájezdu Východní Polsko a Litva
Popis zájezdu
Popis
SANDOMĚŘ • ZAMOŚĆ (UNESCO) • LUBLIN • KOZLÓWKA • GRABARKA • BIALYSTOK • BĚLOVĚŽSKÝ NÁRODNÍ PARK (UNESCO) • LITVA • KAUNAS • VILNIUS • TRAKAI
Cena zahrnuje
• dopravu luxusním autobusem • 5× ubytování ve 2lůžkových pokojích s přísluš. • 5× snídani • průvodcovské služby
Cena nezahrnuje
pojištění léčebných výloh a storna ERV pojišťovny (doporučujeme připlatit)
Příplatky
• jednolůžkový pokoj 2.990 Kč • 5× večeře 1.790 Kč
Způsob prodeje
on-line
Program zájezdu
1. den
V ranních hodinách vyjedeme z Brna, svoz Praha (další nástupní místa: Žďár nad Sázavou 250 Kč, Jihlava 250 Kč, Velké Meziříčí 250 Kč, Velká Bíteš 150 Kč, Uherské Hradiště 300 Kč, Veselí nad Moravou 250 Kč, Strážnice 250 Kč, Hodonín 250 Kč, Břeclav 250 Kč, Ostrava 400 Kč, Nový Jičín 400 Kč, Hranice na Moravě 400 Kč, Lipník nad Bečvou 400 Kč, Olomouc 350 Kč, Přerov 350 Kč, Prostějov 200 Kč, Vyškov 150 Kč, Zlín 350 Kč, Kroměříž 350 Kč) k polským rovinám a kolem starobylého Krakova přijedeme odpoledne do města Sandoměř. Toto město patří k nejkrásnějším a nejstarším v Polsku, vypíná se nad řekou Vislou a uchovává si atmosféru minulosti středověkého sídla. Má královský hrad, Opatovskou bránu, kostel sv. Jakuba, který je jeden z nejstarších cihlových kostelů v Polsku, také Dlugoszův dům je dokonalý příklad gotického obytného domu. Po prohlídce odjedeme na ubytování do největšího města jihovýchodního Polska, do Lublinu. Město, které harmonicky utvářela polská a židovská kultura, je též nazýváno „polský Jeruzalém“.
2. den
Po snídani zamíříme do města Zamość, renesanční perly, města podloubí a arkád. Zamość je město založené v 16. století jako výsledek spolupráce italského architekta Bernarda Meranda s šlechticem a kancléřem Janem Zamoyským, jehož kupní síla byla dvakrát větší než kupní síla Billa Gatese. Propojení italských a středoevropských vlivů se odrazilo v architektonické jedinečnosti města zapsaného již v roce 1992 na seznam UNESCO. Odpoledne se budeme věnovat prohlídce Lublinu, města s množstvím kaváren a restaurací s polskou a židovskou kuchyní. Toto významné pulzující univerzitní město sehrálo několikrát důležitou úlohu v polských dějinách. 2 světová válka přerušila pokojnou symbiózu soužití obyvatel různého vyznání, 40.000 židů zahynulo v koncentračním táboře Majdanek v bezprostřední blízkosti města. Projdeme se gotickým historickým centrem s labyrintem uliček, renesančním náměstím s katedrálou, Dominikánským klášterem a královským palácem. Navštívíme hradní kapli s nádhernými středověkými byzantskými freskami. Návrat na hotel, večeře.
3. den
Po snídani opustíme Lublin a navštívíme překrásný barokní palác v Kozlówce, který patří k nejzachovalejším šlechtickým sídlům v Polsku. Byl vybudován v 18. stol. a později přešel do rukou slavné rodiny Zamoyských. Dnes slouží jako muzeum, které uchovává mnohá umělecká díla a najdeme zde jednu z nejlepších sbírek v Polsku zahrnující nejen 19. stol, ale také předměty každodenní potřeby. Na počátku 20. stol. byla postavena palácová kaple po vzoru Královské kaple ve Versailles. Kolem paláce se také rozprostírá rozlehlý barokní park s nádhernou fontánou a hroby napoleonských vojáků. Odpoledne se zastavíme na hoře Grabarka, hlavním poutním místě polských pravoslavných věřících, nachází se zde asi 10.000 křížů a každý rok přibývají další. Poté již budeme pokračovat do největšího města na východě Polska, do Bialystoku. Město je úzce spojené s bohatým šlechtickým rodem Branických. Tento rod byl budovatelem velkého barokního zámku s rozsáhlým parkem a celý komplex bývá označovaný jako „polské Versailles“. V centru města nás upoutá novogotická katedrála Nanebevzetí P. Marie, pravoslavné chrámy sv. Mikuláše i modernistický chrám sv. Rocha, dokončený v roce 1946. K zajímavým stavbám náleží také městské paláce podnikatelů z počátku 20. století. Význačným zdejším rodákem byl oční lékař a tvůrce umělého jazyka esperanto, Ludwig Zamenhof. Po prohlídce se ubytujeme v Bialystoku.
4. den
Po snídani se vypravíme na výlet do úžasného Belovežského národního parku (UNESCO). Jedná se o poslední místo v Evropě, na kterém se dochoval původní nížinný prales. Tato magická rezervace s obrovskými stromy byla vyhlášeným lovištěm polských králů, ale i ruských carů. Národní park proslul záchranou zubra evropského, kterého zde i uvidíme. Odpoledne se vydáme podél běloruských hranic do vesnic Kruszyniany a Bohoniki, které obývají příslušníci tatarské menšiny v Polsku. Se dvěma dřevěnými mešitami, jedinými v zemi, plní pro polské muslimy roli Mekky, kteří se sem sjíždějí z celé země. Návrat na ubytování v Bialystoku.
5. den
Po snídani se vydáme severovýchodním Polskem na cestu do největší z pobaltských republik, do Litvy . Kolem poledne dojedeme do Kaunasu. Druhé největší litevské město leží na soutoku rek Neris a Nemunas a svuj puvab ukazuje na proslulé Aleji Svobody, která je kouzelnou promenádou města, svým šarmem vyniká i Radniční náměstí a Bílá labuť, tak místní označují budovu historické radnice. Uvidíme i Perkunasův dům, katedrálu sv. Petra a sv. Pavla a Kaunaský hrad. V podvečer dorazíme do už nedalekého litevského hlavního města Vilniusu, kde se ubytujeme v hotelu.
6. den
Po snídani nás čeká krásné a půvabné litevské hlavní město. Malou lanovkou si vyjedeme na Gediminasův hrad a vychutnáme úžasné panorama Říma severu, poté si prohlédneme katedrální chrám s barokní kaplí sv. Kazimíra, univerzitu, prezidentské sídlo, okouzlující kostelík sv. Anny, tolik obdivovaný Napoleonem. Navštívíme Muzeum jantaru, kostel sv. Kazimira, pravoslavný chrám sv. Ducha a renesanční Jitřní bránu. Jistě bude možnost ochutnat v restauracích na Zámecké ulici litevskou specialitu knedlíčky cepelinai, i třeba zakoupit si malý šperk z baltského zlata – jantaru. V pozdním odpoledni se již na cestě domů zastavíme v mestecku Trakai, kde je stejnojmenný hrad, symbol litevské národní hrdosti. V městečku Trakai na jezeře Galvé žijí příslušníci turkotatarské menšiny Karaimů a zachovaly se zde jejich typické dřevěné domky. Poté se vydáme na cestu domů.
7. den
V dopoledních hodinách dorazíme do Brna.