S Foťákem Za Soby, Losy A Pižmoni

Destinace: Norsko

Typ zájezdu: Expedice

Informace o zájezdu S Foťákem Za Soby, Losy A Pižmoni

Popis zájezdu

Kde objevit typická severská zvířata – losy a soby – v jejich přirozeném prostředí? Jak se dostat blízko ke zvířatům bez toho, abychom je vyplašili? Jak taková zvířata správně vyfotit za zhoršených světelných podmínek (za ranního rozbřesku či v tajemném soumraku)? Ve spolupráci znalců přírodních poměrů v Norsku z CK Periscope Skandinávie a renomovaného fotografa divoké přírody Petra Slavíka jsme připravili zájezd, ve kterém se výše zmíněné naučíte. Zároveň díky malé skupině účastníků, pěknému ubytování a kouzelné podzimní norské přírodě jistě zažijete nezapomenutelnou cestu do jedné z nejhezčích zemí světa. Změna programu s ohledem na počasí nebo výskyt zvěře vyhrazena. Minimální a maximální počet účastníků: 5/8

Program zájezdu

1. den: Z Prahy odletíme na letiště Gardermoen severně od Osla, odkud přejedeme na východní hranici Norska se Švédskem. Ve velmi řídce obydlené oblasti Finnskogen nalezneme nekonečně hluboké lesy a typická severská jezera. Ulovíme první záběry losů nebo vlků právě zde?

3. den: Během přesunu o několikset kilometrů na sever budeme fotografovat různorodou krajinu mezi národními parky Rondane a Femunden. Za královským městem Trondheim se přiblížíme k pobřeží s mnoha ostrůvky a fjordy a do nich ústících lososovitých řek. Pro Norsko trochu netypická krajina se statnými smrky, loukami, poli a jezery je rájem pro losa evropského.

6. den: Přesuneme se jižněji do oblasti pohoří Dovrefjell, které je zároveň národním parkem. V něm žije několik jedinců zástupce fauny z doby ledové – pižmoně. Toto specifické zvíře je možné pozorovat buď zde v Norsku (uměle zde byli vysazeni v letech 1947-1953), anebo v Grónsku. Kromě nehostinné kamenité tundry pod dvoutisícovými vrcholy (nejvyšším je Snohetta s 2 286 m) se národní park rozprostírá i na náhorní plošině se spoustou pramenišť, rašelinišť (např. Fokstumyra), jezírek, říček a nízkého porostu – ideální prostředí pro mnoho druhů ptactva. Při troše štěstí zahlédneme slavíka modráčka, motáka pilicha, kolihy malé apod. V létě se ve fjellu pohybují i divocí fjordští koně. Výstavku rostlinné a živočišné říše navštívíme v Kongsvollu. Pak se přesuneme do další oblasti.

8. den: Tři dny v oblasti národních parků Jotunheimen a Reinheimen budou ve znamení hledání polodivokých stád sobů. Ti se podle ročních období přesunují i přes vysoké hory, ponejvíce do míst, kde naleznou výhonky jejich typické potravy – dutohlávky sobí. Budeme-li mít štěstí, narazíme v podhůří na losy, tetřevy a tetřívky, bělokury či dokonce jeřáby. Raritou by bylo spatření rosomáka. Během těchto tří dní se předpokládá největší fyzická námaha, a to kvůli nejvyššímu převýšení v poměrně náročném terénu, které budeme, obtěžkáni foťáky, zdolávat. Odměnou nám budou nezapomenutelné barevné kombinace podzimních norské přírody.

11. den: Odlet do Prahy z letiště Oslo - Gardermoen.