Informace o zájezdu Plavba Okolo Špicberk Na Lodi Ortelius
Popis zájezdu
M/V Ortelius
Třída: Ice 1A
Délka: 91,25 metrů
Šířka: 17,61 metrů
Ponor: 5,8 metrů
Tonáž: 4575 t
Postavena: 1989
Kapacita: 100 pasažérů
Motory: 6 ZL 40/48 SULZER
Rychlost: 14,3 uzlů max.; 12 uzlů plavba
Posádka: 34 námořníků, 15 osob hotelové posádky, 6 osob expediční posádky, 1 doktor
Loď M/V Ortelius byla postavena ve Gdyni, Polsko v roce 1989 s názvem "Marina Svetaeva". Sloužila pro Ruskou akademii přírodních věd. Společnost Oceanwide Expeditions plavidlo přejmenovala na m/v Ortelius po holandském kartografovi - Abraham Ortelius (1527-1598), který první moderní světový atlas "Theatrum Orbis Terrarum v roce 1570. V té době byl atlas nejdražší knihou, která byla kdy vytištěna.
Plavidlo má nejvyšší klasifikaci pro plavbu v ledových podmínkách UL1, ekvivalent třídy 1A. Je proto vhodné pro plavbu v pevném jednoročním ledu a volném víceletém ledu.
M/v Ortelius má kapacitu 100 pasažérů, nabízí 5 čtyřlůžkových kabin se společným příslušenstvím, 14 dvoulůžkových kabin se společným příslušenstvím, 9 dvoulůžkových kabin s kulatými bočními okénky s vlastním příslušenstvím, 10 dvoulůžkových kabin s oknem a vlastním příslušenstvím, 6 superior kabin a 1 apartmán. Na lodi jsou prostorné otevřené paluby a velký můstek přístupný pasažérům. Ortelius nabízí příjemný hotelový standard se 2 restauracemi, barem/přednáškovou místností a saunou.
Program zájezdu
1. den: Příjezd do Longyearbyen, správního hlavního města souostroví Svalbard, které se nachází na největším ostrově Špicberky. Před naloděním budete mít možnost se projít po tomto bývalém hornickém městě, jehož farní kostel a polární muzeum stojí jistě zato navštívit. V podvečer loď vypluje z Isfjorden.
2. den: Krossfjorden, Ny Alesund. Budeme směřovat na sever podél západního pobřeží. Ráno dorazíme do Krossfjorden, kde přestoupíme do člunů, se kterými se vydáme na jízdu podél vyřezaného čela ledovce. Na zelených svazích u ledovce kvete mnoho různých květů a na nedalekých útesech hnízdí velké množství racků tříprstých a alkounů tlustozobých. Budete mít dobrou příležitost spatřit polární lišky, jak střeží úpatí útesů pro případ, že nějaké ptačí mládě nešťastně vypadne z hnízda, a tuleně vousaté, kteří křižují zdejší fjord. Odpoledne poplujeme do Ny Alesund, nejsevernější osady na světě. Dříve byla těžební vesnicí, která byla dostupná nejsevernější železnicí na světě, což zde stále můžete spatřit. Ny Alesund je dnes výzkumným centrem. Blízko vesnice je živná půda pro bernešky, husy krátkozobé a rybáky dlouhoocasé. Návštěvníci, kteří se zajímají o historii arktického výzkumu, se budou chtít projít ke kotvícímu stožáru, který použil Amundsen a Nobile se vzducholodí Norge v roce 1926 a Nobile se vzducholodí Italia v roce 1928 před jejich letem na severní pól.
3. den: Liefdefjorden, Andoya, Monaco Glacier. Blízko ústí Liefdefjorden vystoupíme na břeh a projdeme se tundrou ostrova Andoya. Hnízdí zde mnoho kajek mořských a hus krátkozobých a také zde možná spatříme vzácnější kajku královskou. Během plavby do Liefdefjorden poplujeme blízko průčelí impozantního ledovce Monaco glacier. Ledovcové vody jsou oblíbeným napájecím místem pro tisíce racků tříprstých a příležitostně jsou na ledovci k zahlédnutí lední medvědi.
4. den: Phippsoya. Dnes dosáhneme nejsevernějšího bodu naší výpravy v Phippsoya na Seven Islands severně od Nordaustlandet. Zde budeme na 81 stupních severně, jen 540 mil od geografického severního pólu. Tento region obývají polární medvědi společně s racky sněžními. Před otočkou zpět na jih možná chvíli pobudeme v poli ledových ker a budeme tak moci nasát působivé okolní prostředí a spatřit racky růžové.
5. den: Laagoya. Tento den navštívíme Laagoya, ostrůvek s velkou lagunou, ve které se shromažďují velká hejna mrožů. Na ostrově také hnízdí racek Sabinův. V Sorg Fjordu můžeme nalézt další shluky mrožů nedaleko od hrobů lovců velryb ze 17. století. Na procházce přírodou se můžeme setkat s rodinami sněhulí.
6. den: Hinlopen Strait, Nordaustlandet. Dnes poplujeme do průlivu Hinlopen Strait, který je domovem pro tuleně vousaté, tuleně kroužkované, polární medvědy a racky sněžní. Na zodiacích poplujeme podle ledových ker Lomfjordshalvoya a budeme objevovat „ptačí bazar“ na březích Alkefjellet s tisíci alkouny tlustozobými. Na východní straně Hinlopenstrait se pokusíme přistát na Augustabukta (Nordaustlandet), kde jsou běžně k vidění sobi, husy krátkozobé, hnízdící racci sněžní a mroži.
Nedaleko Torrelneset budeme objevovat polární poušť na Nordaustlandet, vedle třetího největšího ledovcového příkrovu na světě. Projdeme se podél krásného pobřeží pokrytého hladkými útesy vyřezanými příbojem po tisíce let. Cestou zde můžeme spatřit mrože.
7. den: Barentsoya, Diskobukta. Ve Freemansundet plánujeme přistát ve Sundneset na ostrově Barentsoya, kde navštívíme starou loveckou chatu a dále svižně projdeme tundrou, kde se budeme snažit vypátrat soba polárního špicberského a bernešku bělolící. Později poplujeme na jih do Diskobukta na západní straně Edgeoya. Po projížďce ve člunu mělkým zálivem se vylodíme na pláži zanesené velrybími kostmi a kmeny stromů, které se zde nahromadili ze Sibiře. Také můžeme vystoupat na lem úzké průrvy, kterou obývají tisíce racků tříprstých spolu s alkouny obecnými a racky šedými. Během období hnízdění stráží úpatí útesů polární lišky a polární medvědi, obzvláště pak samice s mláďaty. Ty zde hledají ptačí mláďata, která vypadla z hnízd.
8. den: Hornsund. Den začneme plavbou postranními fjordy působivé oblasti Hornsund v jižních Špicberkách a vychutnáme si krajinu s vysoko se tyčícími štíty hor. Hornsundtind se tyčí do výšky 1431m zatímco Bautaen předkládá, proč první holadští cestovatelé nazvali ostrov Špicberkami – špičatými horami. V této oblasti je také 14 velkolepých ledovců a velká příležitost spatřit lachtany a polární medvědy.
9. den: Dnes přistaneme na Ahlstrandhalvoya v ústí Van Keulenfjorden. Hromady koster běluh (běluha je malá bílá velryba) a pozůstatky ze zabíjení z 19. století jsou přesto další připomínkou následků bezmyšlenkovitého vykořisťování. Naštěstí nebyly běluhy loveny až na pokraj vyhynutí, můžete je tedy stále místy spatřit. Skutečně je zde velká šance, že projedeme kolem hejna běluh. Během odpolední plavby do Recherchefjorden budete moci poznávat oblasti tundry v horní části fjordu, kde se pase mnoho sobů.
10. den: Návrat do Longyearbyen a vylodění.