Persie Pro Pokročilé

Destinace: Írán

Typ zájezdu: Klasický poznávací

Informace o zájezdu Persie Pro Pokročilé

Popis zájezdu

Pouštěmi a horami Íránu Písečné hrady a hliněné město Bam v pouštiMašhad – nejposvátnější město íránských ší´itůZa kočovníky do pohoří Zagros, lanovkou na čtyřtisícovku v pohoří Elborz Chcete v Íránu poznat místa méně známá, nikoli však méně krásná či méně zajímavá? Vydejte se s námi za krásami pouští i do jarních zelených údolí. Navštívíme kočovníky, kteří odolávají modernímu způsobu života a ponechávají si své tradiční zvyky. Vypravíme se do malých vesniček uprostřed hor a překročíme nejvyšší íránské pohoří Elborz. Setkáme se s lidmi různých národností a dá-li Alláh, i s pověstnou perskou pohostinností a zdvořilostí. Před jméno si budeme moci připsat titul "maští" – ten, kdo navštívil Mašhad, nejposvátnější místo ší´itů v Íránu. V ceně zahrnuto: letenka Praha–Šíráz / Tabríz–Praha (vč. všech poplatků), 2x přelet (Kermán–Mašhad, Teherán–Ardabíl), minibusy, taxíky, metro, lanovka, 14x hotel ** se snídaní, český persky hovořící průvodce China Tours.Velikost skupiny: 6–14.Poznámka: Vzhledem k dlouhé době potřebné pro zajištění íránských víz doporučujeme hlásit se na zájezd s delším předstihem.NAŠE DOPORUČENÍ: Poznejte jiný Írán! Navštívíme pravé kočovníky i malé vesničky v horách, překročíme vysoký Elborz a staneme u svěžích břehů Kaspiku. A na cestách se setkáme nejen s hrdými Peršany, ale i s dalšími národy.China Tip: Proslulé perské koberce se v dnešním Íránu začaly vázat už před dvěma a půl tisíci lety. Plní nejen praktickou funkci, ale slouží i jako finanční investice a železná rezerva pro případ nouze. Cena takového perského koberce se pohybuje v desítkách tisíc korun a odvíjí se nejen od jeho kvality určované počtem uzlíků na centimetr čtvereční (až 500) ale i od použitého materiálu (nejčastěji vlna či hedvábí).Nástupní místa: Praha-Ruzyně.Stravování-vstupy:snídaně

Program zájezdu

1. den: Praha – Šíráz: přílet, ubytování v tradičním hotelu v nejstarší části města – zahrady Eram s Qádžárovským pavilonem, procházka uzounkými uličkami starého města, hrobky ší´itských svatých; posezení u tradičního íránského jídla.

3. den: Persepolis – fakultativní návštěva pro ty, kteří tam ještě nebyli, i pro ty, kdož se tam rádi podívají znova; přejezd do Bavanatu malebnou krajinou pohoří Zagros.

4. den: Bavanat: návštěva kočovníků kmene Kaškaí, největší les vlašských ořechů v Íránu (20 km dlouhý).

5. den: Přejezd do Kermánu: spletité bludiště bazarů, muzeum Hamám-e Vaqíl (staré lázně); pro muže možnost návštěvy funkčních lázní, čajovna.

6. den: Výlet do pouště: Kaluts – desítky kilometrů „písečných hradů“, Máhán – mauzoleum Šáha Nematolláha Valího, překrásné Princovy zahrady – Bág-e Šáhzade.

7. den: Pouštní hrad Rajen s 3 km dlouhými hradbami; Bam – pozůstatky pevnosti a města zničené zemětřesením v r. 2003.

8. den: Přelet Kermánu – Mašhad: hrobka emáma Rezá, nejposvátnější místo ší´itů, hrobka dobyvatele Nádiršáha.

9. den: Karavanseráj Rubát Šaraf – jeden z karavanserájů na hedvábné stezce.

10. den: Půvabná horská vesnička Kang; noční přejezd autobusem.

11. den: Hrobka Hazrate Nabí – původně hrob nestoriánského kněze z 5. stol., dnes poutní místo muslimů úžasně zasazené v arménské vysočině (až dvoumetrové faly zapomenutého předislámského hřbitova); Gombade Kávús – 55 m vysoká věž ze začátku 11. stol.

12. den: Gorgán: kaspické lesy, strážní věž z 11. stol. Mil-e Radkán ukrytá v lesích.

13. den: Gorgán – Teherán: celodenní přejezd přes celé pohoří Elborz (budeme míjet jeden z technických divů 30. let 20. stol. – unikátní železnici stavěnou Rezou Šáhem Pahlavím).

14. den: Teherán: lanovkou na Tóčal (4000 m) v pohoří Elborz; večerní návštěva Bordže Mílád – nejvyšší telekomunikační věže v Íránu.

15. den: Ráno přelet Teherán – Ardabíl: návštěva jednoho z divů safíjovské architektury mauzolea Šejcha Safíuddína, zakladatele mocné středověké říše Safíjovců; další mešity a hrobky města pod horou Sabalan, safíjovské mosty.

16. den: Tabríz: závěrečné nákupy na bazaru, Modrá mešita.

17. den: Letecký návrat Tabríz – Praha.