Informace o zájezdu Kudy táhnou lososi: ze Seattlu do Anchorage
Program zájezdu
Program zájezdu:
1. den PRAHA – SEATTLE
Odlet z Prahy do Seattlu. Po příletu transfer do hotelu. Nocleh v Seattlu.
2. den SEATTLE
Prohlídka města včetně Pioneer Square s historií zlaté horečky či tržnice Pike Place Market. Výlet na věž Space Needle. Odjezd do NP Mt. Rainier, nocleh.
3. den NP RAINIER – POBŘEŽÍ PACIFIKU
Prohlídka NP Mt. Rainier obklopeného vodopády a ledovci. Odjezd k Pacifiku do NP Olympic, nocleh v Aberdeen.
4. den NP OLYMPIC
Jen málo míst je tak prosyceno životní energií. Deštné pralesy, alpinské louky, stáda losů, šokující pohled z Hurricane Ridge na 60 ledovců a mezi nimi obr Mt. Olympus. Nocleh v Port Angeles.
5. den PORT ANGELES – VICTORIA
Přesun trajektem do metropole Britské Kolumbie, Victorie. Prohlídka města a přístavu s hotelem Empress, kde se odpoledne konají téměř rituální anglické čaje. Návštěva majáku Fisgard Island.
6. den KOSATKY – DUNCAN – NANAIMO
Ráno plavba za kosatkami (fakultativně). Pak cesta do Duncanu, města totemů a domova komunity indiánů kmene Cowichan. Pyšní se hned dvěma unikáty: nejširším totemem a největší hokejkou světa (63 m). Nocleh v Nanaimu.
7. den NANAIMO – PORT HARDY
Odjezd přes údolí Nimpkish se zastávkou v Telegraph Cove, osadě postavené z velké části na dřevěných pilířích nad hladinou moře. Nocleh v Port Hardy.
8. den PORT HARDY – PRINCE RUPERT
Plavba lodí z Port Hardy členitým pobřežím s mnoha fjordy. Nezapomenutelné dojmy z přírodní scenérie umocní setkání s velrybami či kosatkami. Příjezd do Prince Rupert, nocleh.
9. den PRINCE RUPERT – HYDER
Cesta kolem vrcholků Seven Sisters do Stewartu a Hyder. Hyder, dříve prosperující důlní městečko, je dnes přezdívané jako "Nejživější město duchů". Návštěva ledovce Bear. Nocleh ve Stewart.
10. den HYDER – WATSON LAKE
Ráno možnost pozorování medvědů Grizzly při lovu lososů (bez záruky). Cesta pravou kanadskou divočinou se zastávkami na focení do Watson Lake. Prohlídka “háje značek”, nocleh.
11. den WATSON LAKE - SKAGWAY
Odjezd do Skagway, které na přelomu let 1897 – 1898 zavalili zlatokopové, dobrodruzi, desperáti či prostitutky. Prohlídka města. Nocleh ve Skagway.
12. den LAKE BENNETT – CARCROSS
Cesta historickým vlakem přes průsmyk White Pass. Zastávka u „nejmenší“ pouště světa v Carcrossu pokračuje cesta k jezeru Bennett a dále do Whitehorse, metropole Yukonu, nocleh.
13. den WHITEHORSE – DAWSON CITY
Cesta po Klondike Highway do Dawson City, centra yukonské zlaté horečky. Kdo večer vyrazí do Dawson City Hotel zjistí, že se tu moc nezměnilo – hazard a kankánová děvčata čekají, nocleh.
14. den KLONDIKE – BONANZA CREEK
Pěší výlet k soutoku řek Yukon a Klondike, návštěva hrobu českého polárníka Jana Eskimo Welzla. U Králičího potoka uvidíme obří rypadlo na těžbu zlata a na vlastní kůži si vyzkoušíme rýžování v potoce Goldbottom Creek. Prohlídka muzea v Dawsonu, nocleh.
15. den DAWSON CITY – GLENNALLEN
Nebýt zlata, byla by tato místa dlouho známá jen kartografům. Po cestě do NP Wrangell-St. Ellias možnost pozorovat aljašskou přírodu. Nocleh v Glennallen.
16. den NP WRANGELL-ST. ELLIAS
Odjezd do NP Wrangell-St. Ellias, návštěva info střediska. Zastávka v Chitině s lososími pastěmi na řece Copper. Pak cesta do McCarthy, případně do Kennikotu, kdysi centra těžby mědi u ledovce Kennikot. Nocleh v Glennallen.
17. den GLENNALLEN – NP DENALI
Odjezd do Chugach Mountains. Za dobrého počasí uvidíme nejvyšší horu Severní Ameriky Mount McKinley. Během cesty návštěva farmy pižmoňů v Palmeru (fakultativně). Nocleh v blízkosti NP Denali.
18. den NP DENALI
Cesta do nitra NP Denali. Na trase čeká řada zastávek spjatých s pozorováním losů, karibů, medvědů, vlků, ovcí aljašských a jiných obyvatel Aljašky. Večer fakultativně možnost raftingu na řece Nenana. Nocleh v blízkosti NP Denali.
19. den NP DENALI – ANCHORAGE
Přejezd do Anchorage. Cestou pozorování táhnoucích lososů a zastávka v infocentru ve Wasille, kde se dozvíme o proslulém běhu psích spřežení Iditarod, nocleh.
20. den ANCHORAGE – DO PRAHY
Návrat do Anchorage, odlet do Prahy.
21. den PŘÍLET DO PRAHY
CENA ZÁJEZDU ZAHRNUJE
leteckou přepravu a letištní taxy 19x ubytování kategorie 3* doprava vozy či mikrobusy (pouze) vstupy do národních parků služby českého průvodce rýžování zlata zlatokopeckou panví v Dawson City
CENA ZÁJEZDU NEZAHRNUJE
fakultativní vstupy a výlety / stravování a spropitné vstupní autorizaci do USA. Žádost podejte na adrese: https://esta.cbp.dhs.gov vízum do Kanady (zajistí CK za 2.500,- Kč) pojištění léčebných výloh ERV 790,- Kč
Poznámka: trasa může být směrována opačně
HYDER : NAVŽDY ČISTÝ
Hyder, známý jako „nejpřátelštější městečko duchů Aljašky“, leží v nejjižnějším cípu Aljašky v srdci 112 km dlouhého fjordu, jenž lemuje americko-kanadskou hranici. Cestou do Hydru vítají turisty strmé útesy, vodopády a ledovce s křišťálově modrými jezery. Původně Portland City bylo v roce 1914 přejmenováno na Hyder. Jméno získalo po důlním inženýru F. Hyderovi, jenž téhle divočině předvídal velkou budoucnost. Hyder prošel boomem mezi lety 1920-1930, kdy zde byly objeveny obrovské zásoby vzácných kovů - zejména zlata, stříbra, mědi, olova a zinku. Nyní je většina dolů zavřena a v osadě přebývá kolem stovky obyvatel, jimž slouží obchod a dva bary nabízející místní specialitu Everclear. V překladu snad “čistič” či “navždy čistý”. Požití tohoto 75% alkoholu přesně lidem napoví, co znamená být Hyde-rizován - tedy být jednou provždy svázán s tímto svérazným městečkem a způsoby, jimiž si místní zpestřují drsné zimy. Hyder nyní těží hlavně z cestovního ruchu a Lososího ledovce - pátého největšího ledovce v Severní Americe. Šágrem je i říčka Fish Creek, v níž s železnou pravidelností loví velcí medvědi grizzly táhnoucí lososy.