Informace o zájezdu KRAKOV, město králů, Vělička a památky UNESCO
Popis zájezdu
Program
S tímto zájezdem navštívíme klenot mezi evropskými městy. Na rozdíl od většiny ostatních polských center unikl Krakov zázračně zničení za 2. světové války. Univerzitní město Krakov je metropolí Malopolského vojvodství v jižním Polsku, s necelými 800 000 obyvateli. Je nádherným historickým městem přátelsky nakloněným k umělcům, s čilým kulturním životem a místními lidmi, kteří stále dodržují staré zvyky a tradiční slavnosti. Procházka tímto honosným královským městem dává pocítit jeho bývalou slávu a majestátnost. Poznání Krakova obohatí zámek Wawel, židovská čtvrť Kazimierz, návštěva solného dolu ve Věličce s unikátními podzemními kaplemi.
1.den
: v 06.30 hodin odjedeme z Prahy do Krakova. Možnost nástupu v Poděbradech (07:30hod.), Chlumci n/C (08:00 hod.), Hradci Králové (08:30 hod.), Olomouci (10:30 hod.) a Ostravě (11:30 hod.). Cestou budeme dělat zdravotní zastávky. Po příjezdu do města se ubytujeme a půjdeme na prohlídku města, kde nejdříve uvidíme královský zámek Wawel (pro zájemce: reprezentační renesanční interiéry). Dále dojdeme na hlavní náměstí (Rynek Glówny) – je třetím největším náměstím v Evropě – všechny uličky centra Krakova směřují k němu. Zde najdeme renesanční Sukiennici (bývalé soukenické krámy), která dělí náměstí na dvě části. Sukiennica je dlouhá halová budova pocházející ze 16. století. Dříve se zde prodávalo maso, zelenina a ovoce. Dnes se zde nacházejí stánky, které nabízejí stříbrné a zlaté šperky s jantarem všech možných odstínů za přijatelné ceny, suvenýry, dřeváky a kožešinové výrobky. Jantar proto, že Krakov leží na tzv. Jantarové stezce, cestě, která dříve vedla z Vídně přes Krakov a dále k Baltu. Strop budovy je zdoben erby polských měst. Na Hlavním náměstí stojí také gotický kostel Panny Marie, který si prohlédneme pouze zvenku, neboť slouží pouze modlícím. Na náměstí je radniční věž, která měří 70 m a na vrchol vede 100 schodů. Dále si prohlédneme katedrálu sv. Stanislava, královské náhrobky, krypta a věž se zvonem Zikmund, projdeme se Královskou cestou, uvidíme kostel sv. Petra a Pavla, Mariánský chrám s největším gotickým oltářem na světě, Floriánskou bránu, Barbakán, Collegium Maius (historická budova univerzity). Večer se můžeme projít s průvodcem osvětleným Krakovem. Nocleh.
2.den
: po snídaní nás čeká prohlídka židovské čtvrti Kazimierz (česky Kaziměř) jedné z částí Krakova. Od 14. do začátku 19 století byla samostatným městem ležícím na jih od Krakova v jeho bezprostřední blízkosti. Po mnoho staletí se zde prolínaly dvě významné kultury – židovská a křesťanská.Někdejší Kazimierz se dělil i na část křesťanskou a židovskou. Židovská část zahrnovala současné ulice Miodowa, Starowiślna, Św. Wawrzyńca, Wąska, Józefa a Nowa, které byly oddělené parkánem a kamennou zdí, jež stála až do roku 1800. Na křižovatce ulic Jakuba a Józefa byla jedna ze tří vstupních bran. Centrem byla dnešní ulice Szeroka. Na ní a v sousedních uličkách vznikal hřbitov, četné židovské modlitebny a domy. Na ulici Szeroka se nachází pět synagog. Nejstarší z nich – Stará synogoga byla během války zničena, později obnovena a dnes jsou v ní umístěny sbírky Historického muzea Krakova. Jediná dnes činná synagoga je synagoga Remuh. U ní leží jeden z nejstarších evropských židovských hřbitovů, na němž byli židé pohřbíváni od poloviny 16. do poloviny 19.století. Avšak první a nejstarší židovský hřbitov se nacházel vedle již neexistujícího rybníka za městskými hradbami na severo-východní straně města. V roce 1800 byl založen nový hřbitov. Budeme také obdivovat synagogu Izaaka Jakubowicze (1644), synagogu Kupa (1643), Tempelskou synagogu (1862), Vysokou synagogu (1563) a Popperovu synagogu (1620). Také navštívíme továrnu Oskara Schindlera na smaltované výrobky, kde se zachovaly správní budovy a nyní je zde pro návštěvníky výstava "Krakov během okupace". Oskara Schindlera nám připomívá oscarový film "Schindlerův seznam". Po přestávce na odpočinek, či oběd odjedeme (cca 14 km) na prohlídku solného dolu ve Věličce- komplex kaplí v soli. Prohlídkový okruh v délce dvou a půl kilometrů trvá necelé dvě a půl hodiny. Celkem zde bylo v uplynulých staletích vyhloubeno 9 pater, z nichž poslední leží v hloubce 327 metrů. Turistům jsou přístupná pouze 3 patra, mezi kterými dokonce jezdí i výtah. Najdeme zde nádherné sochy a reliéfy vytesané ze soli. Největší kaplí je kaple sv. Kingy - dlouhá 54 m a vysoká 12 m, s nádhernou výzdobou, jedna z hlavních světových památek UNESCO. Z překrásných reliéfů je nejznámější „Poslední večeře“, vytesaný podle světoznámé fresky da Vinciho. V podzemí nechybí socha Jana Pavla II., který byl kdysi i krakovským arcibiskupem. Na konci prohlídky nás bude čekat napínavá jízda výtahem nahoru. V pozdních odpoledních hodinách odjedeme do Prahy, kam se vrátíme do 23. hodin Nástupní místa:
Praha v 06:30 hodin, Poděbrady v 07:30 hodin, Chlumec nad Cidlinou 08:00 hodin, Hradec Králové 08:30 hodin, Olomouc v 10:15 hodin, Ostrava v 11:30 hodin.
Další nástupní místa po trase ou na vyžádání.
Ubytování
hotel Krakus *** - dvou- a třílůžkové pokoje se sprchou a WC, TV, telefonem, rádiem a Wi-Fi.
Stravování
snídaně.
Cena zahrnuje
dopravu autobusem, obratovou daň Polska, 1x ubytování v hotelu Krakus 3* se snídaní, prohlídky dle programu, odborného průvodce, pojištění CK dle zákona.
Cena nezahrnuje
vstup do Věličky: skupina od 5 osob 50 PLN/osoba (1 PLN = cca 6.50 Kč)vstup do zámku Wawel – reprezentační místnosti 18 PLN, královská apartmá 27 PLN, zbrojnice + klenotnice 17 PLN, obraz Dáma s hranostajem 12 PLN, Dračí jáma 3 PLN, katedrála zdarma. Komplexní pojištění Kč 56/osoba.
Věděli jste?
že legenda neboli skoro pohádkový příběh vypráví, jak právě na úpatí návrší, kde vznikl později krakovský hrad Wawel, míval doupě veliký drak. Drak hubil lidi a pustošil zemi. Obzvláštní zálibu měl v pannách a lidé mu museli každý měsíc přivést jednu pannu jako oběť. Zakladatel Krakova legendární kníže Krak, který se ucházel o pozici panovníka, musel nejdříve zabít draka. Namísto tradiční metody použil na svou dobu poměrně novátorský postup. Zašil síru do ovčí kůže a tuto návnadu podstrčil ještěrovi k obědu na místo krásné panny. Drak návnau spolkl a síra ho začala v břiše pálit a začal pít vodu z Visly tak usilovně, až prask. Krak se tak stal vládcem země a drak aspoň tradiční součástí polských pověstí. Také ve městě můžeme vidět jeho sochu a jeskyni, kde se údajně schovával. Každý rok se v Krakově konají slavnosti, při kterých průvody místních obyvatel defilují centrem s nejrůznějšími maskami draků, které jsou vyrobeny z papíru nebo z umělé hmoty.