Informace o zájezdu Falklandy, Jižní Georgia A Antarktický Poloostrov Na Lodi Ortelius
Popis zájezdu
Expediční plavba na trase Ushuaia - Falklandy - Jižní Georgia - Jižní Orkneje - Antarktický poloostrov - Ushuaia.
Program je pouze orientační, může se lišit v závislosti na místních ledových podmínkách a počasí, možnosti míst přistání a příležitostech vidět přírodu a zvěř. O konečné podobě itineráře bude rozhodovat vedoucí expedice na lodi. Přizpůsobení je při expedičních plavbách svrchované. ww.polarni-plavby.cz
M/V Ortelius
Třída: Ice 1A
Délka: 91,25 metrů
Šířka: 17,61 metrů
Ponor: 5,8 metrů
Tonáž: 4575 t
Postavena: 1989
Kapacita: 100 pasažérů
Motory: 6 ZL 40/48 SULZER
Rychlost: 14,3 uzlů max.; 12 uzlů plavba
Posádka: 34 námořníků, 15 osob hotelové posádky, 6 osob expediční posádky, 1 doktor
Loď M/V Ortelius byla postavena ve Gdyni, Polsko v roce 1989 s názvem "Marina Svetaeva". Sloužila pro Ruskou akademii přírodních věd. Společnost Oceanwide Expeditions plavidlo přejmenovala na m/v Ortelius po holandském kartografovi - Abraham Ortelius (1527-1598), který první moderní světový atlas "Theatrum Orbis Terrarum v roce 1570. V té době byl atlas nejdražší knihou, která byla kdy vytištěna.
Plavidlo má nejvyšší klasifikaci pro plavbu v ledových podmínkách UL1, ekvivalent třídy 1A. Je proto vhodné pro plavbu v pevném jednoročním ledu a volném víceletém ledu.
M/v Ortelius má kapacitu 100 pasažérů, nabízí 5 čtyřlůžkových kabin se společným příslušenstvím, 14 dvoulůžkových kabin se společným příslušenstvím, 9 dvoulůžkových kabin s kulatými bočními okénky s vlastním příslušenstvím, 10 dvoulůžkových kabin s oknem a vlastním příslušenstvím, 6 superior kabin a 1 apartmán. Na lodi jsou prostorné otevřené paluby a velký můstek přístupný pasažérům. Ortelius nabízí příjemný hotelový standard se 2 restauracemi, barem/přednáškovou místností a saunou.
Program zájezdu
1. den: Odpoledne nalodění v Ushuaia, Tierra del Fuego, Argentina, nejjižnějším městě na světě, které leží na pobřeží Beagle Channel. Po zbytek dne poplujeme tímto průlivem s vyhlídkami.
2. den: Plavba na moři, z lodi můžete sledovat několik druhů albatrosů, buřňáka jižního, buřňáky a buřníky obecné.
3. den: Falklandy:
Na Falklandských ostrovech (Malvínách) plánujeme strávit celý den na fascinující západní straně souostroví. Procházka podél pobřeží ostrova Carcass nám nám kromě pohledu na tučňáky oslí a magellanské, nabídne i blízké setkání s vodním ptactvem a kvakošem nočním. Navíc na ostrově Saunders (Jižní Sandwichovy ostrovy) budeme moci pozorovat čtyři druhy tučňáků (oslí, královské, magellanské,skalní), albatrose černobrvé a kormorány císařské.
4. den: Ve Stanley, hlavním městě Falkland, okusíme kulturu Falkland, která má některé jihoamerické znaky, stejně jako viktoriánský půvab. Ve Stanley a jeho okolí uvidíme poměrně významné množství uvázlých plachetnic z minulého století. Všichni pasažéři se zde budou moci projít podle svého. Doporučujeme návštěvu místního kostela a muzea.
5. den: Plavba na moři. Cestou do Jižní Georgie (South Georgia) překročíme antarktickou konvergenci. Jakmile vstoupíme do antarktických vod, teplota klesne o 10°C v časovém rozmezí jen pár hodin. Nedaleko této hranice také uvidíme množství různých jižních mořských ptáků v blízkosti lodi; několik druhů albatrosů, buřňáků a chaluh.
6. den: viz 5. den
7. den: Jižní Georgia:
7. den odpoledne dorazíme k první zastávce na Jižní Georgii. Navštívíme záliv Elsehul, kde sídlí na pobřeží lachtani, a dále zamíříme do Right Whale Bay, Salisbury Plain, Godthul, St. Adrews Bay, Gold Harbour, Cooper Bay a Drygalski Fjord, kde budete mít příležitost pozorovat krajinu a spektrum živočichů, jako jsou sobi, rypouši , lachtani, tučňáci patagonští a žlutorozí.
Jedním z nejlepších zážitků může být naše návštěva na Prion Island, kde budeme svědky hnízdění ohromného albatrose stěhovavého a pokocháme se pohledem na něj. Ve Fortuna Bay se vydáme po stopách velkého britského badatele Ernesta Shackletona a projdeme se až do Stomness Bay. Zde a v Grytvikenu uvidíme opuštěnou velrybářskou vesnici, kde se nyní po ulicích procházejí tučňáci a budovy zabrali tuleni. V Grytvikenu vám také nabídneme návštěvu Historického Muzea Velryb a nedalekého Shackletonova hrobu. Z Jižní Georgie budeme vyrážet 10. den odpoledne.
8. den: viz 7.den
9. den: viz 7.den
10. den: viz 7.den
11. den: Plavba na moři, kde budou naši loď opět doprovázet různí mořští ptáci. V některých místech bychom se mohli setkat s ledovou krou, a právě na jejím okraji je možnost spatřit nějaký pravý antarktický druh jako je chaluha antarktická a buřňák sněžní.
12. den: Zamíříme navštívit stanici Orcadas, argentinskou základnu umístěnou na Jižních Orknejích. Přátelská posádka nám předvede jejich vybavení a užijeme si překrásný výhled na okolní ledovce.
13. den: Plavba na moři.
14. den: Antarktický poloostrov:
Skrze zledovatělý průliv Antarctic Sound poplujeme do Weddellova moře. Podle obrovských deskový ledovců poznáme, že přijíždíme na východní stranu Antarktického poloostrova. Plánovaná návštěva Brown Bluff, kde budeme moci vstoupit na kontinent. Pokud bude ledová cesta dobrá, budeme si moci náš čas ve Weddellově moři prodloužit.
Charlotte Bay na západním pobřeží Graham Land byla objevena Adrienem de Gerlach během Belgické expedice v letech 1897-99 a byla pojmenována po snoubence George Lecointea, Gerlachova výkonného důstojníka, vodopisce a zástupce velitele výpravy. Reliéf okolních oblastí je hornatý s ledovými nunataky. Charlotte Bay je často plná ledových ker. Nejvíce zde uvidíme tuleně na plovoucích krách a příležitostně pak racky jižní, chaluhy, kormorány nebo tučňáky. Ve Wilhelmina Bay budeme moci obdivovat rozeklané, ledem pokryté hory poloostrova Arctowski.
Na ostrově Deception vpluje naše loď do prstence kráteru ostrova velkolepým průlivem Neptune´s Bellow. Ostrov Deception je podvodní kráter, který se otevírá do moře a tvoří tak přírodní přístav pro lodě. Nalezneme zde horké prameny, opuštěnou velrybí stanici, tisíce buřňáků černobílých a mnoho racků, chaluh antarktických a velkých a rybáků jižních. V ruinách velrybí stanice hnízdí buřňáček Wilsonův a buřňáček černobřichý v zátoce Whalers Bay. Odtud se již vydáme přes Shetlandské ostrovy (Half Moon) na otevřené moře směrem k Ushuaia.
15. den: viz 14.den
16. den: viz 14.den
17. den: Při naší cestě Drakeovým průlivem na sever nás opět bude následovat spousta mořských ptáků.
18. den: viz 17.den
19. den: V ranních hodinách příjezd do Ushuaia a vylodění.