Dobytí Jižního Polárního Kruhu 2014

Destinace: Antarktida

Typ zájezdu: Klasický poznávací

Informace o zájezdu Dobytí Jižního Polárního Kruhu 2014

Popis zájezdu

12ti denní expediční plavba na Jižní Shetlandské ostrovy, Antarktický poloostrov a dosažení jižního polárního kruhu. Itinerář je pouze zevrubný. Naše přesná trasa a program se může lišit v závislosti na místním počasí a ledových podmínkách tak, abychom měli co nejvíce příležitostí spatřit zvířata ve volné přírodě. Změny v trase může provést kapitán lodi nebo expediční lídr, aby podpořili výsledky expedice za daných podmínek. Udělají vše pro to, abychom dosáhli polárního kruhu. Pokud nám však ledové podmínky neumožní plout dále, trasa se může pozměnit. Denní program bude vydaný na palubě. Flexibilita je klíčem k úspěchu. ww.polarni-plavby.cz

Ushuaia Třída: INSb Ice Class C Délka: 84 metrů Šířka: 15.5 metrů Ponor: 5,5 metrů Počet palub. 5 Tonáž: 2923 GRT Postavena: 1970, kompletní přestavba Kapacita: 84 osob max. (41 kabin) Motory: 2 ALCO 1600hp každý motor Rychlost: 14 uzlů max.; 12 uzlů plavba Vlajka/Domovský přístav: Komorské strovy/ Toledo,Ohio, USA Napětí v zásuvkách. 110 V, 60Hz Plavidlo má 41 kabin s příslušenstvím, z toho 5 čtyřlůžkové apartmány, 39 dvoulůžkových kabin a 10 superior kabin. Dále na palubě najdete restauraci/přednáškovou místnost, knihovnu, obchod, pozorovací místnost s barem a mnoho míst na palubě vhodných pro pozorování. Ve výbavě je také 7 zodiaků.

Program zájezdu

1. den: V odpoledních hodinách nalodění na plavidlo USHUAIA, kde Vás přivítá expediční a odborný personál. Až se zabydlíte v kajutách, poplujeme slavným Beagle Channel a malebným Mackinlay Pass.

2. den: Poplujeme Drakeovým průlivem, který byl pojmenován po slavném badateli - Siru Francisi Drakeovi, který zde proplul v roce 1578. Tento průliv také určuje hranici Antarktické konvergence - biologické hranice, kde ledová polární voda klesá pod teplejší severní vodu. To vytváří bohatý zdroj potravy pro místní biodiverzitu. Drakeův průliv se také vyznačuje množstvím antarktických mořských ptáků. Lektoři Antarpply Expeditions plně zahájí program přednášek a budou na palubě k dispozici a nápomocni s identifikací všech mořských ptáků včetně mnoha albatrosů, kteří budou naši loď doprovázet. Díky politice otevřeného můstku, máte příležitost sledovat lodní důstojníky při navigaci na kapitánském můstku a pozorovat velryby. Jakmile zahlédneme první ledovce a zasněžené vrcholy, bude to značit, že se blížíme k Jižním Shetlandám. Ty tvoří skupina 20 ostrovů a ostrůvků, které první spatřil kapitán William Smith v roce 1819. V případě příznivých podmínek v Drakeově průlivu vás lektoři a přírodovědci během třetího dne plavby doprovodí na pevninu při vašem prvním setkání s tučňáky a tuleni.

3. den: viz 2.den

4. den: Na západní straně Antarktického poloostrova vás čeká překrásná a nedotčená krajina. Nesčetně ledových ker různých odstínů a tvarů pluje volně kolem pevniny. Pozoruhodná historie Antarktického poloostrova vám také poskytne jistý druh nadšení často spojovaný s dávnými badateli. Budete mít spoustu času na probádání úchvatné krajiny a široké spektrum živočichů. Kromě tučňáků kroužkových, oslích a uzdičkových a jiných mořských ptáků je možné spatřit lachtany Wedellové, krabožravé a leopardí a také kosatky a plejtváky. V tomto ročním období je v této oblasti také možné spatřit velké kytovce jako je keporkak, plejtvák myšok a plejtvák sejval. Poplujeme jedněmi z nejkrásnějších vodních cest, které nám zdejší oblast nabízí, jako je: Gerlache Strait, Errera Channel, Neumayer Channel a výrazně úzký Lemaire Channel. Možná místa přistání zahrnují: Paradise Bay, který je pravděpodobně nejpříhodněji nazvaným místem na světě díky úchvatným čelům ledovců a hor, dále ostrov Cuverville obklopený horskými a plovoucími ledovci, kde se nachází největší kolonie tučňáka oslího na poloostrově, a nakonec i Britské muzeum a poštu na Port Lockroy. Naše další kroky povedou dále na jih Lemaire Channel k Jižnímu polárnímu kruhu. Jak budeme postupovat dále na jih Lemaire Channel k Jižnímu polárnímu kruhu, možná také navštívíme Ukrajinskou stanici Vernadsky, bývalou Britskou základnu Faradey, kde byla poprvé spatřena ozonová díra, dále drsný ostrov Yalour a jižně od polárního kruhu také ostrov Detaille. Při cestě na sever je naplánovaná prohlídka Jižních Shetlandských ostrovů. Skupinka vulkanických ostrovů je útočištěm pro mnoho živočichů. Obrovská hnízdiště tučňáků a tuleni vynořující se na mořský břeh vám poskytnou nezapomenutelné zážitky. Plavba úzkou částí do zaplavené kaldery ostrova Deception je vskutku ohromující stejně jako návštěva ostrova Half Moon ve tvaru půlměsíce s dechberoucím okolím, který je domovem pro tučňáka uzdičkového.

5. den: viz 4.den

6. den: viz 4.den

7. den: viz 4.den

8. den: viz 4.den

9. den: viz 4. den

10. den: Opustíme oblast Antarktidy a vydáme se směrem na sever přes Drakeův průliv. Můžete se připojit k našim odborným lektorům a přírodovědcům na palubě a pozorovat mořské ptáky a velryby a užít si tak poslední z výkladů. Cestou zpět do Ushuaia využijte možnost odpočinku a reflexe nabitých zážitků předchozích dnů.

11. den: viz 10. den

12. den: Brzy ráno příjezd do Ushuaia a po snídani vylodění.