Antarktida - tučňáci císařští

Destinace: Antarktida

Typ zájezdu: Klasický poznávací

Informace o zájezdu Antarktida - tučňáci císařští

Program zájezdu

Program zájezdu:

1. den ODLET Z PRAHY
Odlet do Ushuaii přes Buenos Aires.
2. den BUENOS AIRES - USHUAIA
Přílet do Buenos Aires, odlet do Ushuaii. Nocleh v Ushuaii.
3. den USHUAIA
Snídaně. Možnost návštěvy národního parku Tierra del Fuego, nalodění na expediční ledobornou loď a plavba průlivem Beagle směrem na jih.
4. – 5. den DRAKEŮV PRŮLIV
Plavba přes Drakeův průliv. Během celé plavby probíhá na lodi populárně odborný program s polárnickou tematikou (přednášky, filmy, videoprojekce, odborné komentáře k navštíveným lokalitám, procesům, historii). Možno také pozorovat mořské ptactvo – několik druhů albatrosa (mezi nimi také největší létavý pták na světě albatros stěhovavý), buřňáka.
6. den ANTARKTIDA – WEDELLOVO MOŘE
Vplutí do Wedellova moře, pokud podmínky dovolí, výsadek na Antarktickém poloostrově u Brown Bluff. Během plavby Weddellovým mořem se postupně mohou objevovat mohutné ledové kry připomínající obrovské stolové desky – pro oblast na východ od Antarktického poloostrova typický úkaz. Na mnohých by hravě přistály velké dopravní letouny, na některé by se bez potíží vešlo město o velikosti Prahy. Dosud vůbec největší ledová kra měla rozlohu 31.000 km2; byla tedy větší než Belgie.
7. - 8. den ANTARKTIDA – KOLONIE TUČŇÁKŮ CÍSAŘSKÝCH
Tyto dva dny jsou vyhrazeny na výsadek helikoptérou ke kolonii tučňáků císařských na ostrově Snow Hill Island. Dosažení kolonie je možné pouze pomocí helikoptéry, jejíž provoz je nicméně závislý na přírodních silách. Pokud příroda dovolí, kapitán najde vhodnou pozici pro zahájení výsadku ke kolonii tučňáků. Let trvá cca 15 minut (kapacita helikoptéry 6 osob). Místo přistání je vždy velmi pečlivě vybráno zejména s ohledem na nerušený život kolonie. Po přistání je proto nutné jít pěšky cca 45 minut k vlastní kolonii. Poznámka: Vzhledem k odloučenosti lokality je provoz helikoptéry či konání výsadků bez záruky. Rozhodujícím faktorem jsou vždy aktuální povětrnostní a jiné podmínky a jedinou prioritou je bezpečnost všech zúčastněných. O konání výsadku rozhodne vedoucí expedice či kapitán plavidla.
9. den ANTARKTIDA – OSTROVY WEDDELLOVA MOŘE
Pokud budou výsadky helikoptérou ke kolonii tučňáků císařských úspěšné, následují plánované výsadky na ostrovy ve Weddellově moři nebo na Antarktickém poloostrově. Na ostrovech Devil Island a Brown Bluff žijí dravé chaluhy, buřňáci a také tučňáci kroužkoví a oslí, kteří ve srovnání s největšími tučňáky císařskými dorůstajícími až 120 cm, vypadají maličcí. Na ostrově Vega Island je významná přítomnost sedimentů z období křídy a byly zde nalezeny mnohé velmi zachovalé zkameněliny prehistorických ještěrů. Na 2 km vzdáleném ostrově Jamese Rosse stojí česká Mendelova polární stanice. Pokud výsadky za tučňáky v den 7. a 8. nebudou úspěšné, následuje tento den další pokus – výsadek na Snow Hill Island.
10. den ANTARKTIDA – HALF MOON ISLAND
Výsadek na ostrově Half Moon Island, kde se vyskytují tučňáci oslí a uzdičkoví, tuleni Weddellovi a rypouši sloní. Následně odpoledne poslední výsadek v zátoce Pendulum Cove na malém vulkanickém ostrůvku Deception Island.
11. - 12. den DRAKEŮV PRŮLIV
Plavba na sever Drakeovým průlivem.
13. den USHUAIA - BUENOS AIRES
Vylodění v Ushuaii, přelet do Buenos Aires. Nocleh v Buenos Aires.
14. den BUENOS AIRES
Prohlídka města, kde se zrodilo světoznámé tango, včetně ústředního náměstí Plaza de Mayo s katedrálou a prezidentským palácem, který díky své narůžovělé barvě dostal přezdívku Casa Rosada, nejširší ulice světa Avenidy de 9 Julio, Obeliskem republiky a budovou Opery a luxusní pěší nákupní zóny Avenidy de Florida. Nocleh v Buenos Aires.
15. den BUENOS AIRES
Snídaně. Volný den v Buenos Aires, večer představení argentinského tanga s večeří v národním stylu.
16. den ODLET Z BUENOS AIRES
Odlet z Buenos Aires.
17. den PŘÍLET DO PRAHY

LOĎ ORTELIUS

Loď Ortelius byla postavena pro výzkumné účely Ruské akademie věd. Po dosloužení jako vědecké plavidlo prošla loď v letech nákladnou kompletní rekonstrukcí, tak aby splňovala všechny současné technické i bezpečnostní normy a zároveň vyhovovala expedičnímu charakteru zájezdu. Všechny kajuty mají příslušenství, většina dvoulůžkových kabin je vybavena palandami. Důležitým aspektem je ledoborná klasifikace UL1 / 1A, což lodi umožňuje pohyb v letním a podzimním období ve vodách zamrzlých jednoročním ledem.

Společné prostory:
Salon s barem a knihovnou, z něhož je výborný výhled na scenérie na trase, restaurace, přednáškový sál, na venkovních palubách lodi lze rovněž pohodlně vychutnávat přírodní krásy po trase.

Technická data lodě:
Délka 91 m, šířka 17,6 m, ponor 5,8 m, hrubý objem 4.575 t, pohon – 6 kombinované elektro-dieselové motory, max. rychlost 14,3 uzlů, ledoborná klasifikace UL1 (=1A) Posádka – cca 48 osob (dle obsazení), cestující – 116
Poznámka: Vzhledem k expedičnímu charakteru cesty je program orientační a konkrétní trasa, její části nebo její pořadí se může měnit na základě aktuálních povětrnostních, ledových a jiných podmínek. Rozhodující slovo má vždy kapitán lodi.

CENA ZÁJEZDU ZAHRNUJE
leteckou přepravu Praha - Buenos Aires – Ushuaia letištní a přístavní taxy lodní dopravu dle itineráře lodi na Ortelius ubytování v kajutě Twin Private s malým oknem a plnou penzí 3 noclehy v Buenos Aires se snídaní v hotelu 4* 1 nocleh v Ushuaii se snídaní v hotelu 4* program v Buenos Aires
CENA ZÁJEZDU NEZAHRNUJE
spropitné a osobní útratu fakultativní výlety českého průvodce