Informace o zájezdu Antarktický Poloostrov Na Lodi Ortelius
Popis zájezdu
M/V Ortelius
Třída: Ice 1A
Délka: 91,25 metrů
Šířka: 17,61 metrů
Ponor: 5,8 metrů
Tonáž: 4575 t
Postavena: 1989
Kapacita: 100 pasažérů
Motory: 6 ZL 40/48 SULZER
Rychlost: 14,3 uzlů max.; 12 uzlů plavba
Posádka: 34 námořníků, 15 osob hotelové posádky, 6 osob expediční posádky, 1 doktor
Loď M/V Ortelius byla postavena ve Gdyni, Polsko v roce 1989 s názvem "Marina Svetaeva". Sloužila pro Ruskou akademii přírodních věd. Společnost Oceanwide Expeditions plavidlo přejmenovala na m/v Ortelius po holandském kartografovi - Abraham Ortelius (1527-1598), který první moderní světový atlas "Theatrum Orbis Terrarum v roce 1570. V té době byl atlas nejdražší knihou, která byla kdy vytištěna.
Plavidlo má nejvyšší klasifikaci pro plavbu v ledových podmínkách UL1, ekvivalent třídy 1A. Je proto vhodné pro plavbu v pevném jednoročním ledu a volném víceletém ledu.
M/v Ortelius má kapacitu 100 pasažérů, nabízí 5 čtyřlůžkových kabin se společným příslušenstvím, 14 dvoulůžkových kabin se společným příslušenstvím, 9 dvoulůžkových kabin s kulatými bočními okénky s vlastním příslušenstvím, 10 dvoulůžkových kabin s oknem a vlastním příslušenstvím, 6 superior kabin a 1 apartmán. Na lodi jsou prostorné otevřené paluby a velký můstek přístupný pasažérům. Ortelius nabízí příjemný hotelový standard se 2 restauracemi, barem/přednáškovou místností a saunou.
Program zájezdu
1. den: Odpoledne se nalodíme v Ushuaie, Tierra del Fuego, Argentina, v nejjižnějším městě na světě, které leží na pobřeží Beagle Channel. Po zbytek dne poplujeme tímto průlivem s vyhlídkami.
2. den: Během těchto dvou dnů proplujeme Drakeovým průlivem. Poté, co překročíme antarktickou konvergenci, vstoupíme do oblasti Antarktidy. V této oblasti můžeme vidět albatrosy stěhovavé, šedohlavé, černobrvé, světlohřbeté, buřňáky černobílé, jižní, modravé, antarktické a buřňáčky Wilsonové. Nedaleko ostrovů South Shetland zahlédneme první ledovce.
3. den: viz 2.den
4. den: Poplujeme kolem Melchior Islands a Schollaert Channel mezi ostrovy Brabant a Anvers přímo k Antarktidě. Na ostrově Couverville, malém strmém ostrůvku mezi hřebeny Antarktického poloostrova a ostrovem Danco, objevíme velkou kolonii tučňáka oslího a hnízdící páry chaluhy jižní. Jestliže přistaneme na ostrově Danco, budeme moci pozorovat tučňáky uzdičkové a i možná tuleně Weddellové a krabožravé. V přístavišti Neko budeme mít příležitost vstoupit na Antarktidu, nádhernou krajinu obrovských ledovců, a vychutnat si krajinu během plavby ve člunech.
Až poplujeme do Paradise Bay, kde je nesčetně ledovců a hluboce vyřezaných fjordů, budeme mít příležitost plout na člunech mezi těmito ledovci ve vnitřní části fjordů. V této oblasti je mnoho šancí vidět keporkaky a plejtváky. Po plavbě po Neumayer Channel navštívíme Britskou výzkumnou stanici a poštu Port Lockroy na ostrově Goudier. Blízko Port Lockroy můžeme také nabídnout zastávku na Jougla Point s tučňáky oslími a kormorány císařskými.
Poplujeme velkolepým Lemaire Channel k ostrovům Pleneau a Petermann, kde můžeme najít tučňáky a kormorány císařské. Zde jsou také vysoké šance narazit na keporkaky, plejtváky a plejtváky myšoky. Návštěva jedné z přírodovědeckých stanic na Antarktidě vám dovolí nahlédnout do života moderních polárníků pracujících na bílém kontinentě. Dále na jihu můžeme navštívit ukrajinskou stanici Vernadsky, kde nás vřele přivítá její posádka. Po cestě na sever skrze Neumayer Channel dorazíme k ostrovům Melchior s krásnou ledovcovou krajinou, kde se můžeme potkat s tuleni leopardími, tuleni krabožravými a velrybami.
5. den: viz 4.den
6. den: viz 4.den
7. den: viz 4.den
8. den: Během plavby napříč Drakeovým průlivem budeme mít znovu příležitost zahlédnout mnoho mořských ptáků.
V termínu 3.2. - 13.2. - viz 7. den
9. den: viz 8.den
10. den: Příjezd do Ushuaia v dopoledních hodinách a vylodění.
V termínu 3.2. - 13.2. - viz 9. den
11. den - Příjezd do Ushuaia