Antarktický Poloostrov - Basecamp Na Lodi Ortelius

Destinace: Antarktida

Typ zájezdu: Klasický poznávací

Informace o zájezdu Antarktický Poloostrov - Basecamp Na Lodi Ortelius

Popis zájezdu

Typický itinerář na Antarktidě by mohl být následovný. Program je pouze orientační, může se lišit v závislosti na místních ledových podmínkách a počasí, možnosti míst přistání a příležitostech vidět přírodu a zvěř. O konečné podobě itineráře bude rozhodovat vedoucí expedice na lodi. Přizpůsobení je při expedičních plavbách svrchované. ww.polarni-plavby.cz

M/V Ortelius Třída: Ice 1A Délka: 91,25 metrů Šířka: 17,61 metrů Ponor: 5,8 metrů Tonáž: 4575 t Postavena: 1989 Kapacita: 100 pasažérů Motory: 6 ZL 40/48 SULZER Rychlost: 14,3 uzlů max.; 12 uzlů plavba Posádka: 34 námořníků, 15 osob hotelové posádky, 6 osob expediční posádky, 1 doktor Loď M/V Ortelius byla postavena ve Gdyni, Polsko v roce 1989 s názvem "Marina Svetaeva". Sloužila pro Ruskou akademii přírodních věd. Společnost Oceanwide Expeditions plavidlo přejmenovala na m/v Ortelius po holandském kartografovi - Abraham Ortelius (1527-1598), který první moderní světový atlas "Theatrum Orbis Terrarum v roce 1570. V té době byl atlas nejdražší knihou, která byla kdy vytištěna. Plavidlo má nejvyšší klasifikaci pro plavbu v ledových podmínkách UL1, ekvivalent třídy 1A. Je proto vhodné pro plavbu v pevném jednoročním ledu a volném víceletém ledu. M/v Ortelius má kapacitu 100 pasažérů, nabízí 5 čtyřlůžkových kabin se společným příslušenstvím, 14 dvoulůžkových kabin se společným příslušenstvím, 9 dvoulůžkových kabin s kulatými bočními okénky s vlastním příslušenstvím, 10 dvoulůžkových kabin s oknem a vlastním příslušenstvím, 6 superior kabin a 1 apartmán. Na lodi jsou prostorné otevřené paluby a velký můstek přístupný pasažérům. Ortelius nabízí příjemný hotelový standard se 2 restauracemi, barem/přednáškovou místností a saunou.

Program zájezdu

1. den: Odpoledne se nalodíme v Ushuaie, Tierra del Fuego, Argentina, v nejjižnějším městě na světě, které leží na pobřeží Beagle Channel. Během odpoledne poplujeme tímto průlivem s vyhlídkami.

2. den: Během těchto dvou dnů proplujeme Drakeovým průlivem. Poté, co překročíme antarktickou konvergenci, vstoupíme do oblasti Antarktidy. V této oblasti můžeme vidět albatrosy stěhovavé, šedohlavé, černobrvé, světlohřbeté, buřňáky černobílé, jižní, modravé, antarktické a buřňáčky Wilsonové. Nedaleko ostrovů South Shetland zahlédneme první ledovce.

3. den: viz 2.den

4. den: Budeme směřovat přímo k Antarktidě, poplujeme kolem Melchior Islands a Schollaert Channel mezi ostrovy Brabant a Anvers. Poplujeme do Neumayer Channel, kde zakotvíme naši loď pro další aktivity. Chráněné vody kolem Wiencke Island se stanou dějištěm našich aktivit. V tomto alpinském prostředí je mnoho způsobů jak prozkoumat terén – pěšmo, v zodiaku a během vyjížděk na kajaku. Pěší zde najdou příležitost k použití sněžnic na pěší túře nedaleko pobřeží a horolezci naleznou výzvu ve slézání vrcholů a vyhlídek dále ve vnitrozemí jako např. Jabet Peak (540 m). Veškeré výstupy a exkurze mohou být vedené jedině za vyhovujících podmínek dobrého počasí. Plánujeme zde kotvit 2 noci, abychom mohli zrealizovat 2 noci kempování a užít si také celé 2 dny aktivit z naší „základny“. Navštívíme Britskou výzkumnou stanici a poštu Port Lockroy na ostrově Goudier. Blízko Port Lockroy můžeme také nabídnout zastávku na Jougla Point s tučňáky oslími a kormorány císařskými. Poplujeme velkolepým Lemaire Channel na ostrovy Booth, Pleneau a Petermann, kde můžeme najít tučňáky kroužkové a kormorány císařské. Zde jsou také vysoké šance narazit na keporkaky, plejtváky a plejtváky myšoky. Nedaleko kontinentu najdeme chráněné místo, kde postavíme náš tábor na druhou noc kempování a odkud budeme mít snadnou pozici pro naše aktivity dalšího dne. Horolezci půjdou na vrchol Mt.Demaria (640 m) ve Waddington Bay. Návštěva jedné z přírodovědeckých stanic na Antarktidě vám dovolí nahlédnout do života moderních polárníků pracujících na bílém kontinentě. Dále na jihu bychom mohli mít čas k návštěvě ukrajinské stanice Vernadsky, kde nás vřele přivítá její posádka. Odpoledne budeme mít v Neko Harbour příležitost vstoupit na antarktický kontinent s velkolepou krajinou obrovských ledovců. Zde si vychutnáte krajinu během plavby v zodiacích, pěších výletů a vyjížďkách na kajaku. Skupinka horolezců bude moci vylézt na vyšší místa na ledovci. Strávíme noc v Neko nebo nedaleko Paradise Bay v kempu na břehu. Brzy ráno se pak po našem posledním kempování vydáme z Neko Harbour přes ostrovy Melchior směrem na otevřené moře Dreakeova průlivu. Znovu budeme mít příležitost vidět spoustu mořských ptáků.

5. den: program viz 4.den

6. den: program viz 4.den

7. den: program viz 4.den

8. den: program viz 4.den

9. den: program viz 4. den

10. den: Plavba Drakeovým průlivem. Cestou na sever nás opět bude doprovázet množství různých mořských ptáků.

11. den: program viz 10. den

12. den: V ranních hodinách příjezd do Ushuaia.