Římské Koloseum, Itálie

Írán - poznávací zájezdy

Vyhledejte si poznávací zájezd Do ÍránuNechce se vám procházet celou naší nabídku poznávacích zájezdů Do Íránu? Ve vyhledávacím formuláři stačí upřesnit požadavky a nechte si zobrazit ty nejvhodnější zájezdy a eurovíkendy z naší aktuální nabídky.

Poznávací zájezd Do Íránu 2018 - ilustrační fotografie

Oficiálním názvem je Islámská republika Írán, formálně známá jako Persie, ale lidé ji říkají jednoduše Írán. Írán je domovem jedné z nejstarších civilizací světa s prvním osidlováním již v roce 4000 př. n. l. Je rodištěm reformátora Zarathuštry, filosofa Omara Khayyám či básníka Háfeze Šírázího. Je opravdu zvláštním místem s bohatou kulturní historií. Zdejší lidé jsou velmi laskaví a pohostinní a přivítají vás zde s otevřenou náručí.

Vaše první kroky by měli vést do hlavního města Teheránu nacházejícího se v oblasti Íránské náhorní plošiny. Historické památky se nalézají na jihu města a sever patří spíše modernějším budovám. V samém srdci města objevíte Golestánský palác lemovaný krásnými parky a kanály. V tomto komplexu je k vidění Audienční palác s muzeem, Palác mramorového trůnu a Bílý palác. Jižním směrem odtud narazíte na zajímavý bazar a mešitu imáma Chomejního z 1. poloviny 19. století. Pokud se vydáte směrem na sever mimo centrum města do čtvrti Darband, můžete zde spatřit bývalé letní sídlo šáhů (dnes Sádabádské palácové muzeum).

Jeho nejzajímavější stavbou je Bílý palác z 1. poloviny 20. století. Ve městě ještě objevíte Národní muzeum klenotů se zajímavými exponáty jako například největším neopracovaným diamantem světa (Moře světla) či krásnou zeměkoulí zdobenou drahokamy, dále Národní muzeum, Muzeum islámského období, Muzeum moderního umění, Muzeum koberců, Muzeum keramiky a skla a Památník svobody. K odpočinku vás budou lákat klidné parky Shahr, Mellat či Laleh.

Poznávací zájezd Do Íránu 2018 - ilustrační fotografie

V těsném okolí města na vás čeká hrobka Imáma Chomejního připomínající spíše rozlehlou mešitu, Muzeum Sa´d Abad, Bílý palác, Zelený palác, Muzeum etnologického výzkumu, Bihzadovo muzeum jeho výtvarného umění, Vojenské muzeum, Muzeum kaligrafie, Niyavaran palác či se projeďte lanovkou Tochal Telecabin vedoucí na horu Tochal.

Druhým největším městem ležícím na severovýchodě země je Mashhad. Zároveň je také jedním z nejvýznamnějších poutních míst šíitského islámu. Asi nejznámější památkou města je komplex imáma ar-Rezy z 1. poloviny 11. století nalézající se na východě města. K vidění tu jsou mešity, krásné minarety, svatyně, univerzita, knihovny, 3 muzea (Hlavní muzeum, Muzeum Koránu a Muzeum koberců) a další budovy. Všechny stavby se vyznačují typickými blankytně modrými kachličkami, barevnými ornamety a jsou popsané verši z Koránu. Ale největším zážitkem pro vás bude samotná atmosféra tohoto komplexu, ve kterém například spatříte lidi upěnlivě se modlící či líbající zlaté mříže lemované drob Imáma Rezy. Kromě tohoto komplexu ve městě ještě doporočuji navštívit bazar Reza s možností nákupu tradičního zboží, koberců, aromatického šafránu či různých suvenýrů.

Asi nejkrásnějším a zároveň třetím největším městem země je Isfahán nacházející se blízko jeho středu. Dominantou města je náměstí Nakš-e-džahán zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vidět na tomto náměstí můžete nádhernou Šáhovu mešitu z 1. poloviny 17. století, palác Ali Qapu z 16. století, mešitu Šejcha Lotfolláha, Páteční mešitu a rozlehlý bazar. Ve městě ještě naleznete palác Chechel Sotun z počátku 18. století, Muzeum dekorativního umění, palác Sedm rájů ze 17. století, Madrasu šáhovy matky z 1. poloviny 18. století s krásnou kolonádou a dvěma minarety, historické mosty Marnan, Si-o-Seh, Chubi, Khaju a nejstarší most Shahrestan z 12. století, dále Houpající se minaret, zoroastriánský chrám Ateshkade-ye Esfahan, arménskou katedrálu Vank a Betlémský kostel.

Poznávací zájezd Do Íránu 2018 - ilustrační fotografie

Místem, kde lze poznat zoroastriánské dědictví, je město Yazd nacházející se ve středu země. Nalezneme zde krásné "staré město" s tradičními domky, na kterých lze spatřit zajímavé komíny tzv. "badgiry" sloužící jako klimatizace. Ujít si tu nesmíte nechat dům bohatého kupce Khan-e Lari z 19. století, zajímavý bazar, komplex Amir Chakhmagh, chrám ohně Ateshkade, Páteční mešitu z 12. století, Hrobku 12 imámů z 11. století, Alexandrovo vězení. V okolí města stojí za vidění dvě Věže ticha stojící v poušti, nejvýznamnější íránský zoroastriánský chrám Chak Chak vytesaný do skály, historické město Meybod s hradem Narein či starobylou poštou, krásnou oázu Ardakan a opuštěnou vesnici Khanranaq pyšnící se až 1000 let starými stavbami.

Vynechat nesmíte ani město Shiraz ležící na jihu země. Přezdívá se mu "město básníků", jelikož zde žili dva největší perští básnící Háfez Šírází a Ferdousí. Z památek tu na vás čeká krásná citadela, pozůstatky starobylé Páteční mešity z 9. století, dům Boha ze 14. století, mešita Náser al-Molk z 19. století, krásná Pomerančová zahrada s palácem Narandžestán–e Ghavvam, jedna z nejkrásnějších zahrad země - Zahrada zemského ráje s Qádžárovským palácem, anglikánský kostel sv. Šimona Horlivce z 18. století, Arménský kostel ze 17. století, hrobka básníka Háfeze Šírázího.

Dále v zemi nalezneme město Tabriz s historickým komplexem bazarů zapsaném na Seznamu UNESCO, Modrou mešitou, Muzeem Ázerbajdžánu a krásným parkem Elgoli, město Persepolis zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO s nedalekými ruinami starobylého perského města Istachr, vesnici Gazor Khân s nedalekými ruinami pevnosti Alamút z 9. století dříve sloužící jako sídlo středověké sekty Assasínů, město Hamadam s Mauzoleem vědce Avicenny, Mazoleem básníka a filosofa Bábá Táhera a ruinami starého města Ekbatany – Tappe–je Hekmatané, městečko Gonbad-e Kavus s dominantním pomníkem krále Mil-e Gonbada, typickou vesničku Masule, město Zahedan s Páteční mešitou, sunnitskou mešitou Makki Masjid a sikhským chrámem, město Bam téměř celé zbořené zemětřesením, přístav Bandar-e Abbas s hinduistickým chrámem a zajímavými bazary, město Bushehr se starým městem vyznačujícím se tradiční architekturou bandarí tzv. "přístavní", město Pasargade s hrobkou Kýra Velikého, městečko Kashan s mešitou a madrasou Agra Bozorg, hrobkou panovníka Shaha Abbase I. a krásnou zahradou Bagh-e Tarikhi-ye Fin, posvátné město Qom se svatyní Hazrat-e Masumeh, nejvyšší asijskou činnou sopku Damavand, město Susy s nedalekou Zikkuratou (stupňovíté věže) Choga Zanbil ze 13. století zapsanou na Seznamu UNESCO, nejnavštěvovanější město země Shush s krásnou Akropolí, pevností a ruinami Dáreiova paláce, Šalamounův trůn zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, archeologická lokalita Tacht-e Sulejmán zapsaná na Seznam UNESCO, město Sultaníja s Mauzoleem sultána Öljeitu ze 14. století zapsaném na Seznamu UNESCO, Arménský klášterní komplex an severozápadě země zapsaný na Seznam UNESCO, jezero Orumiyeh, město Qazvin se zajímavým bazarem koberců, hrobkou Chahar Ambir, Teheránskou brána a svatyní Imamzadeh-ye Hossein z 16. století, město Zanjan s nejkrásnějším bazarem země a mešitou Jame Masjid z počátku 19. století, městečko Maku s citadelou, mešitou Abu Fazla, pevností, palácem Baqcheh Juq a ohromným skalním amfiteátrem a historické opevnění Velká zeď Gorgan na severu země.

Aktuálně nabízené poznávací zájezdy Do Íránu

Klasický poznávacíTajuplná Persie
Trasa zájezdu Teherán • Qom • Kášán • Isfahán • Jazd • Kermán • Bám • Persepolis • Pasargad • Šíráz • Teherán
Klasický poznávacíVelký okruh po Íránu
    

Kontaktní informace

Kontaktní informace

Call centrum

222 745 418

Prodejna

474 721 045